İçeriğe geç

İmar Barışını Öğrenelim

İşim dolayısıyla öğrendiğim konulardan biri de İmar Barışı oldu. 2 sayfalık kanun metnine ve 5 sayfadan oluşan bir uygulama yönetmeliğine sahip. Haziran 2018 seçimlerinden hemen önce yürürlüğe giren İmar Barışı düzenlemesi özet olarak imar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek yapı kayıt belgesiyle aykırılıkların giderilmesi olarak tanımlanabilir. Bu yazıyı okuyarak kendi başınıza imar barışı başvurusu yapabilecek veya yapıp yapmamaya karar verecek hale geleceksiniz. Evet, amacım bu. Anlamadığınız yeri sormaktan çekinmeyin. Hadi başlayalım 🙂

Binanız için yapı kayıt belgesi aldığınızda İmar Barışından yararlanmış oluyorsunuz. Bu belge için herhangi bir devlet dairesine gitmeniz gerekmiyor. E-devlet üzerinden alınıyor. Evinizdeki bilgisayardan,  telefonunuzdan veya internet kafeden başvurabilirsiniz. Başvuru sayfası için: link

Bu sayfa ara ara güncellenecek. 

Başvuru yapmalı mıyım diye sorduğunuzu biliyorum. İmar barışında devletin hedefi, vatandaşın devletle ihtilaflı durumunu ortadan kaldırmak, imar mevzuatına uygun olmayan yapıların kayıt edilmesi ve hesaplanan bedelin ödenmesi yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılmasıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı Kayıt Belgesinin faydalarını şöyle açıkladı:

  1. Elektrik, su ve doğal gaz bağlanabilecek. (İSKİ’ye tek su saati kullanan -şantiye suyu- binaların durumunu sordum. Binaya yapı kayıt belgesi alınırsa daireler için ayrı ayrı su saati bağlanabileceğini teyit ettiler. Tapu, numarataj ve yapı kayıt belgesi ile başvuru yapabilirsiniz.)
  2. İmar Kanununa göre alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen para cezaları iptal edilecek.
  3. Yapı kayıt belgesi sahipleri kendi mülklerini ekonomik  bir değer olarak gösterebilecek.

Bu saydığım 3 genel fayda Bakanlığın tanıtım broşüründe yazıyordu. Usul ve Esaslar’da Yapı Kayıt Belgesinin kullanım yerleri başlıklı 6. maddede ise daha detaylı olarak faydalar anlatılmış. Buraya alıntı şimdilik yapmıyorum. Bu faydalarına bakarak ihtiyacınız varsa yapı kayıt belgesine başvurmanızı tavsiye ederim.

Uygulama yapıları, yapı kullanım izni (halk arasında iskanı) olup olmadığına göre kayıt etme usulüne dayanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı