İçeriğe geç

Oreo Helal mi?

Oreo kakaolu kremalı bir bisküvi çeşidi. Tatlılarda özellikle brovnide güzel gidiyor. Yakın çevremde Oreo helal mi, değil mi merak konusu oldu. Araştırdım.

Oreo UK internet sitesi sık sorulan sorular sayfasında – https://www.oreo.co.uk/faq – Oreo helal mi sorusuna Oreo helal sertifikasına sahip değildir denilerek cevap verilmişti. Kavramı sertifika özelliğini kastederek açıklamanın belki o ülke için bir mantığı olabilir. Sonuçta helal kavramı mezheplere hatta cemaatlere göre bile farklılık gösteriyor. Benim için çok tatmin edici bir cevap değildi. Hem dünyadan hem Türkiye’den internet sitelerine genel olarak baktığımda hep bu cevap kaynak gösterilerek yenmemesi gerektiği, helal olmadığı yazılmıştı.

En mantıklısı kendilerine sormak diyerek Türkiye’deki şirketleri Mondelez Türkiye ofisinin e-posta adreslerine – mondelezturkey@mdlz.com – sordum. Gelen cevap aşağıda:

Türkiye’deki Oreo ürünleri Müslüman tüketimine uygunmuş. Hatta bilmediğim bir şey daha öğrenmiş oldum. Türk Gıda Kodeksi etiketleme tebliğine göre domuz, alkol ve türevi maddeleri içeren ürünleri etiketlerinde belirtmek gerekiyormuş. Bu cevap benim için yeterli oldu.

“Oreo Helal mi?” hakkında 8 yorum

  1. Bugün çocuklara oreo bisküvi almıştım. Eşim helal değilmiş diyince araştırıyım dedim. Aradığım cevabı burda buldum. Teşekkürler.

  2. baktığım diğer internet sitelerinde helal olmadığı söyleniyordu biri hariç oradada sadece kanada ve abd de helal olmadığı yazıyordu umarım helaldir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı