İçeriğe geç

Elektrik Faturasındaki Per.Abone K/B Nedir?

Elektrik faturasında yazan Per.Abone K/B bedeli (Kesme-bağlama bedeli), 08/05/2014 tarihinde yürürlüğe giren Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinde yer almakta olup tüketicinin elektriğinin kesilmesi veya bağlanması aşamalarından sadece birinde uygulanan ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından belirlenen bedel şeklinde tanımlanmıştır.
Söz konusu yönetmelikte fiilen elektriği kesilmeyen tüketiciden kesme-bağlama bedeli talep edilmez hükmü yer almaktadır. Sonuç olarak, kesme-bağlama bedeli Yönetmelikte belirtilen şartlar oluştuğunda alınabilen bir bedeldir. Eğer ki bu şartlar oluşmadan Mevzuatta yer alan hükümlere aykırı uygulama yapılması durumundayani faturanıza bu bedelin eklenmesi durumunda, öncelikle ilgili elektrik dağıtım şirketinin tüketici hizmetleri merkezine başvuruda bulunulması, ilgili Şirket tarafından öngörülen işlem hakkında bir anlaşmazlığın söz konusu olması halinde, EPDK‘ya öngörülen işlemin ilgili mevzuata aykırılık teşkil ettiği iddiasıyla başvuruda bulunulması gerekmektedir.
Yukarıda anlattığım işlemleri bugün itibariyle uyguluyorum. Yeni sözleşme imzalamam nedeniyle ENERJİSA İstanbul Anadolu Yakası Elektrik A.Ş. tarafından düzenlenen haksız faturaya itiraz ettim. Sonuçlarını da buraya yazarım. Hiç merak etmeyin. Evet sonuçlar açıklandı EPDK geç cevap verdi olumsuz.

“Elektrik Faturasındaki Per.Abone K/B Nedir?” hakkında 1 yorum

  1. Eski enerji bakanı Taner Yıldız’ın bu konudaki görüşlerinin yer aldığı haberi okursan orada da çok net ifade edilmiş. Fiili kesilmeyen elektrik bağlantısından ücret talep edilmesi haksız kazançtır ve bununla ilgili madde yönetmelikte yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı