Etiket: Paypal (page 1 of 1)

PayPal’ı Türkiye’de Kullanmak

paypalEngellenmesine rağmen ödeme yapmak aracıyla PayPal’ı Türkiye’de kullanabilirsiniz. Öncelikle vpn bağlantısı kullanmanız gerekir. Bilmeyenler için vpn hakkındaki yazım çok yakında sitemde olacak. İkinci olarak hesabınızın ülkesi Türkiye harici bir ülke olmalı. Detaylı olarak anlattığım yazıyı okumak için paypal ile ödeme yapmak yazıma tıklayabilirsiniz.

Site Taşıma Macerası!

Fatcow‘daki hostingimin süresi doldu. Yenileme ücreti yıllık 72$ olunca sitelerimi farklı bir şirkete taşımak zorunda kaldım. Biraz Fatcow’dan bahsedeyim. Çok memnundum. Destek almak için telefon etmeniz gerekmiyor. Destek formuna veya canlı desteğe basit bir ingilizceyle sorunuzu iletmeniz yeterli. Godaddy, 1and1 ve diğer ucuz hosting sitelerine baktığınızda bu özellik bile başlı başına bir tercih sebebidir. Hostinginizin süresi bittiğinde başvurursanız 2 gün dosyalarınızı taşımanız için izin veriyorlar. Şimri Asurahosting‘deyim açıkçası daha önce de kullandım biraz yavaş olduğu için sevmemiştim ama fiyat performans olarak makul. Yine sorun talebi yazarak iletebiliyorsunuz. Bu yazma olayına bu kadar niye takıldım derseniz Godaddy’deki hintli çalışanlarla 1 saate yakın ingilizce konuşma/konuşamama tecrübem oldu o yüzden 😀 Hostingin yıllık maliyeti sadece $12. Asura hostingin göreceli olarak yavaşlığının yanısıra diğer sorunu sadece Paypal ile ödeme kabul etmesi bildiğiniz gibi Türkiye’de yasak. Onu da birleşik krallık paypal sitesinden yeni paypal hesabı açarak çözdüm. Ayrıca yeşil https yazısı dikkatinizi çekmiştir. Artık sitem cpanel ve Comodo sayesinde ssl bağlantısı destekliyor. Mutluyum 🙂

Paypal ile Ödeme Yapmak

Bu yazıyı dikkatlice okuduğunuzda PayPal ile ödeme kabul eden internet sitelerinde paypal kullanarak nasıl ödeme yapılır öğrenmiş olacaksınız. ( güncel yöntem) Öncelikle ihtiyacınız olanlar: daha önce paypalda kullanmadığınız bir kredi kartı ve vpn bağlantısı. Yapılması gerekenler: vpn bağlantınızı açın. (Bu iş için opera tarayıcısı kullanabilirsiniz.) Siteye girin. PayPal ile ödeme bağlantısına tıklayın. Yeni hesap açmalısınız. Eskisi yasaklı çünkü. Ben ülkeyi Türkmenistan veya Kıbrıs seçiyorum. İstenilen telefon numarasını ve bilgileri kafadan atabilirsiniz. Hem yeni hesap açıldı hem de ödemeyi yapmış oldunuz. İşlemler bu kadar. Bundan sonraki ödemelerinizi yine vpn bağlantısını açarak bu açtığınız hesabınızı kullanarak yapabilirsiniz.

Yazının eski hali: Yasal zorunlulukları sağlayamadıkları için Türkiye’de PayPal’ın kullanımı yasaklandı. Bu nedenle, resmi olarak Türkiye’de veya Türkiye dışında PayPal ile ödeme yaparak online alışveriş olanağınız bulunmamakta. Ancak bir şekilde hala Paypal’ı kullanarak ödeme yapabilmek mümkün. Bu durumu tamamen şans eseri öğrenmiş oldum şöyle ki, alışveriş yapacağım site sadece paypal ile ödeme kabul ediyordu. Ben de başka alternatifim olmadığı için ödeme yapmayı denemek istedim. Belki hesap açmadan PayPal’ı kullanarak kredi kartı ile ödeyebilirim diye düşünmüştüm. PayPal ödeme sayfasında 2 seçenek vardı: mevcut hesabı kullanarak ödemek ve yeni hesap açarak ödemek. Önce vpn bağlantınızı açın. mevcut hesabı kullanayım dedim ve tahmin ettiğim gibi ödeme işlemi başarısız oldu. Bunun üzerine yeni hesap açma seçeneğini seçtim. Ödeme sayfasında kredi kartı bilgilerini giriş yeri vardı. Oraya kredi kartı bilgilerimi girdim ülke seçme yerine sıra geldi. Orasını doldurmak zorunlu. Baktığım da Türkiye listede yok. Ben de Türkmenistan’ı seçtim. İsminde Türk var ya 🙂 Sonra zorunlu telefon bilgisi için Türkmenistan telefon numaralarını araştırdım internetten. Girdim birini. Diğer zorunlu hesap bilgilerini doldurdum. Ödeme yapa tıklarken çok umutlu değildim ama sürpriz! Ödemeyi kabul etti. Diğer sayfada hesap için şifre girdim kaydete tıkladığımda hem yeni bir PayPal hesabı oluşturmuş oldum hem de ödemeyi yaptım. Şimdilik bu yöntem en azından ödeme yapabilmek için çok güzel bir çözüm.

2019 için düzenleme: Hala çalışıyor biraz telefon doğrulama sorunu çıkarıyor evet ama çalışan yöntem deneyin.