Etiket: Alışveriş (page 1 of 1)

Yurt Dışından Alışveriş Maceraları

Türkiye’de satılmayan veya pahalıya satılan beğendiğim eşyaları yurtdışından almayı seviyorum. 2006 yılından itibaren bumerangdan saate bir sürü değişik eşya almışımdır. Başkalarına da faydası olsun diye bundan sonra yaptığım alışverişleri sitemden paylaşmaya karar verdim. Eskiden kolaydı. Güvenilir bir siteden alışveriş yaparsın. Kargoyu beklersin. PTT görevlisinden teslim alırsın. Ama artık Haziran 2019’dan itibaren gümrük vergisi muafiyeti yok. İşler karmaşık hale geldi. O yüzden ne aldım ne vergisi aldılar ne ile karşılaştım buraya yazacağım.

İlk siparişim Banggood sitesinden sivrisinek öldürücü. Hızlı Kargo özelliği var onu seçtiğinizde vergiler ödenmiş bir şekilde Türkiye’ye geldiğinde anlaşmalı kargo şirketlerine geliyor oradan müşterilere teslim ediliyor. 19 Haziran’da sipariş vermiştim. 27 Haziran’da teslim edildi. Hiçbir vergi ödemedim. Aldığım üründen çok memnun olmadığımdan sitemde tanıtmayacağım ama hızlı ve sorunsuz kargosu sebebiyle banggood sitesini kullanmaya devam edeceğim. Aliexpress’te çok sorun olduğunu duydum. Hiç uğraşılmaz.

Evidea.com Güvenilir mi?

Bu soruya cevap verecek bir tecrübem oldu. Anlatayım. Tasarımını beğendiğim ve başka sitede satılmayan  bir sehpa siparişi vermiştim. Aşağı yukarı bir hafta sonra farklı renkte sehpa teslim edildi.

Tasarımını beğendiğim için yanlış gelen sehpayı iade edip siparişimdeki ürün ile değişiklik talep ettim. Evidea yanlış ürün hatasını sanki ben yapmışım gibi değişiklik talebi ile sipariş tedarik sürecini yeniden başlattı. Neyse dedim bekleyeyim gelir. Gelmedi. Hem de hiç bir bilgilendirmede bulunmadılar. Ürünüm neden teslim edilmedi diye sorduğum da, tam 3 kez sordum, aşağıdaki örnekte görebileceğiniz gibi  her seferinde yeni teslim tarihleri verdiler. 19 Ocak’ta sipariş verdiğim ürün için en son 6 Nisan’a kargolama sözü verdiklerinde artık sözlerine güvenmediğim için siparişimi iptal ettim.

Müşteri hizmetleri arayıp para iadesini yasal süre içinde gerçekleştireceklerini söyledi. Bakalım ne zaman iade edecekler? 19 Ocak’ta sipariş vermiştim, 28 Mart’ta iptal etmek zorunda kaldım. Sizce evidea.com güvenilir mi? 🙂