İçeriğe geç

OKEx Güvenilir Mi?

  • Genel

Okex güvenilir mi, dolandırıcı mı, değil mi? Yazıyı okuduktan sonra bu konuda bir fikriniz oluşacaktır. Öncelikle bilmeyenler için OKEx çeşitli kripto paraların alınıp satılabildiği bir borsa. Çin kökenli, merkezi vergi cenneti adalardan olan Şeyseller’de kurulu. Daha detaylı bilgi vikipedi sayfasında var.

Kendi kullandığım borsada bazı kripto paralar işlem görmediği için büyük kapsamlı bir borsa araştırıyordum. Okex sitesinin reklamını investing ve twitter’da görmüştüm. Kayıt olanlara $80’a kadar ödül verdiklerini yazmışlardı. Reklama tıklayınca gittiğim sayfada ilk $100’lık kripto para alımında $10 hediye verecekleri yazıyordu. Biraz araştırdım hem büyük bir siteydi hem de almak istediğim bazı kripto paralar listeleniyordu. Türkçe sitelerde hakkında çok az bilgi vardı ama hem vikipedi sayfası hem de olumsuz yorum görmediğim için denemeye karar verdim. Aslında şikayet var okex olarak google’da aramada yapmıştım ama bir sonuç çıkmadı. Bu yazıyı yazdıktan sonra şikayet var sitesine baktığımda haklarında bir sürü şikayet olduğunu gördüm.

Okex Ödül Aldatmacası

Hem alternatif bir borsa hem de ödül veriyor ne güzel diye düşünüp kayıt oldum. Doğrulama adımlarını geçtim. Kripto para alma ekranında ingilizce … TL harcama yapın $10 bitcoin kazanın yazısı ile reklam verdikleri ödül sayfasındaki bilgileri de teyit ettiğimi düşündüm. Buraya kadar her şey güzel gitti.

Okex Sitesindeki Alım Sayfası

İstedikleri TL tutarından biraz daha fazla TL girip XRP satın al butonuna bastım. Kredi kartı ile alabilirim diye düşünüyordum ama TL için satın alım seçeneği advcash sitesiydi, advcash sitesine yönlendirdi. Daha önce binance sitesinde alternatif satın alma yöntemi olarak gördüğüm ama hiç işlem yapmadığım bu site üzerinden kredi kartı ile alım yaptım. İlginç olarak ödemeyi yaptıktan sonra kimliğimi doğrulamamı istediler. 2-3 farklı tarayıcı ile denememe rağmen webcam doğrulaması özelliği çalışmadı. 2 gün içinde doğrulama yapmanız gerekmektedir uyarısı çıktı. Evdeki bilgisayardan denerim diye düşünüp sayfayı kapattım. 1-2 saat içinde doğrulamayı tamamlamadığım için çekilen parayı iade ettiklerini belirten bir e-posta gönderdiler.

Tabi ben bir kere daha denemek istedim. Okex sitesine girip tekrar xrp alımı yaptım. Yine soldaki fotoğrafta gösterdiği gibi ödül alabileceğim bildirimi ekranda gözüküyordu. Satın al butonuna tıklayıp advcash sitesindeki destek bölümüne de yazarak bu sefer kimliğimi doğruladım veuyarıda belirttikleri ödül kazanabileceğim miktarda kripto parayı satın aldım. Başarılı işlem sonrasında OKEx sitesindeki bakiyeme tutar yansıdı.

Okex Müşteri Hizmetleri Destek Birimi

İşlem başarılı olduğu için ödül alabileceğimi düşünüp sevinmiştim. Ödül sayfasına gelince ödülü alma butonunun pasif olduğunu fark ettim. OKEx sitesinin support bölümüne ingilizce ticket oluşturdum. Vermedikleri ödülü vermelerini istedim. 1-2 saat sonra verdikleri cevapta yaptığım işlemin sistem tarafından dolandırıcılık/hile işlemi gibi algılandığını bu sebeple o butonun aktif görünmediğimi ve üzülerek bu ödülü veremeyeceklerini, diğer hediyelerde şansımı deneyebileceğimi söylediler. Bu cevaplarına karşı ödül sayfasında yazdığı şekilde işlemi gerçekleştirdiğimi hediyemi vermeleri gerektiğini aksi durumda şikayet edeceğimi yazdım. Onlar da yapacak bir şey olmadığını ödülü veremeyeceklerini belirten bir cevap yazdılar.

Sonuç olarak Okex’in vermeyi taahhüt ettiği $10 ödülü bile vermeyen, sözünde durmayan bir şirket olduğunu anlamış oldum. Aldığım kripto parayı sonra binance’ye transfer ettim ama hesabımı kapatmadım hala açık. Ara ara bu siteden yeni çıkan coinlerden alıp satıyorum. Şimdiye kadar alım, satım ve transfer etme konusunda sorun yaşamadım. Ama gözümde değeri çok düşük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı